Pałac i Park

Pałac w Łoniowie położony jest na wzniesieniu w południowo – wschodniej części miejscowości i otoczony zabytkowym parkiem ze starodrzewiem.

Został zbudowany  w latach 1880-1885 jako neorenesansowa budowla w typie willi włoskiej z wieżyczką i tarasami. Składa się z piętrowego korpusu w kształcie litery T i parterowego skrzydła.

 Dla genezy artystycznej form architektonicznych pałacu w Łoniowie istotne znaczenie ma osoba jego twórcy – projektanta. Był nim Antoni Łuszczkiewicz (1838-1886)-krakowski architekt, absolwent Instytutu Technicznego w Krakowie oraz politechnik wiedeńskiej i berlińskiej. Początkowo pracował w urzędach budowlanych Lwowa i Krakowa, a znany jest przede wszystkim jako budowniczy kilku gmachów użyteczności publicznej w Krakowie. Jego specjalnością były znacznych rozmiarów gmachy o przeznaczeniu przede wszystkim bardziej funkcjonalnym niż  reprezentacyjnym m.in. gmach Politechniki Krakowskiej.

Pałac w Łoniowie zdecydowanie odbiega od rozpowszechnionego i tradycyjnego kształtu polskiej siedziby ziemiańskiej, powstałego na przełomie XVIII/XIX w. i identyfikowanego z postacią tzw. polskiego dworu z kolumnowym portykiem. Do 1944 r. należał do rodziny Moszyńskich, pod koniec okupacji w pałacu mieściła się tajna kwatera obwodu sandomierskiego Armii Krajowej.

Po wojnie pałac zmieniono na gimnazjum, w salach pałacowych urządzono sale lekcyjne, a na poddaszu internat. Budynek stopniowo ulegał dewastacji, po czym został opuszczony, popadając w jeszcze większą ruinę. W roku 1976 został odremontowany i adaptowany dla potrzeb mieszczącego się w nim odtąd domu dziecka.

W latach 2012 -2019 Pałac został całkowicie odrestaurowany, dobudowano  do niego Pawilon  Parkowy z nowoczesną wielofunkcyjną Salą Kolumnową. Obecnie mieści się w nim centrum konferencyjno – hotelowe wraz z Restauracją Pałacową.

Pałac otoczony jest zrewitalizowanym Zabytkowym Parkiem ze starodrzewiem. Jest to miejsce, gdzie wsłuchując się w śpiew ptaków i spoglądając na biegające wiewiórki czas zwalnia swój bieg, a my wyciszamy się i odpoczywamy od zgiełku codziennego dnia.

Park to również  wymarzone miejsce na plenerowe ślubne sesje zdjęciowe.

 

Stylowe klimatyzowane wnętrza zabytkowego Pałacu to idealne miejsce na organizację ślubów, wesel, komunii, przyjęć rodzinnych oraz kameralnych spotkań w gronie przyjaciół oraz spotkań biznesowych.

Dla osób pragnących organizować duże śluby, wesela oraz imprezy firmowe
oddajemy do dyspozycji nowoczesną klimatyzowaną Salę  Kolumnową  w  Pawilonie Parkowym o powierzchni ponad 800 m
2.